Ha valakinek még kétségei lettek volna, az osztrák alkotmánybíróság döntése minden kétséget el kell oszlasson. Európa országai megérkeztek a weimarizálódás korszakába.

A minden az EU-ból való távozás utáni helyzetre vonatkozó koncepció nélkül, hazugságokkal a Brexitbe vezetett brit szavazók után az osztrák szavazók - a nyugati világban példátlanul megsemmisített elnökválasztási eredménnyel - ősszel újra szavazhatnak, hogy előbb-utóbb ők is ki akarnak-e lépni az EU-ból. Az osztrák populisták ugyanis ezt gondolják, ha egyelőre nem is mondják hangosan.
Egy közismert alkoholista közép-európai elnök hirtelen úgy gondolja, hogy népszavazni kellene országa NATO tagságáról. Előbb a cseh, majd a lengyel külügyminiszter az EU történetének legnagyobb válsága közepette szükségesnek tartja, hogy szervezet egyik legfontosabb intézményének elnökét le kell mondatni. Az amerikai republikánusok valószínű elnökjelöltje viszont a NATO feloszlatását tartja szükségesnek.
Magyar kormánypárti politikusok össze-vissza nyilatkozgatnak, hogy akarják-e Magyarország EU tagságát. Na, és Orbán Viktor a ma már senkit nem érdeklő kvótáról akar EU-ellenes népszavazást.
Pár nap termése. Ezek meg vannak zakkanva.
Világos, hogy Cameront és Orbánt hatalomféltésük vezette a népszavazásba. Eredmény: Cameron elvesztette a hatalmat, országát példátlan belpolitikai és külkapcsolati válságba taszította. Orbán a kontinens-szerte mind nagyobb hullámokat vető Európa-ellenességre kapaszkodva akarta megkezdeni a 2018-as választási kampányának előkészítését. Ő alóla is kicsúszóban van ez az demagóg ötlet: Európa mára sokkal rosszabb állapotba került, mint a kvóta-népszavazás ötletének felmerülésekor volt.
Orbán - ha nem vonul vissza sürgősen (nem szokott) - agyament népszavazási ötletével könnyen az unió sírásóinak listájára kerülhet. Ha nem kapnak észbe, vele együtt az ország választópolgárai is odakerülnek. Ismétlődik a jól ismert történelmi helyzet: újból elrontottunk egy lehetőséget a fejlett európai országokhoz való felzárkózásra.
Ezért a magyar választóknak világos jelzést kell küldeniük Orbánnak és, igen, Európának is: nem vesznek részt a magyar miniszterelnök hatalommegtartási okokból kitalált pecsenyesütögetésében, az unió további bomlasztásában. Népszavazását érvénytelenné kell tenni. Minél kevesebben mennek el szavazni, annál kevésbé hivatkozhat Orbán a jelenlegi, valóban súlyos európai helyzetben valamifajta álságosan kicsalt Európa-ellenes politikai legitimációra.
Az érvénytelen népszavazás egyúttal azt is üzeni, nem Brüsszelnek, de Orbánnak, hogy elég volt a közpénzek szemérmetlen, naponta nyilvánosságra kerülő lenyúlásából, korrupt és tehetségtelen kormányzásából. És ehhez a választópolgárnak nem kell mást tennie, mint otthon maradni.
Az unió "régi" tagországainak körében (igen, még mindig van ez a megkülönböztetés - csak magunkat okolhatjuk) mára evidenciaként mondják, hogy a keleti bővítés kudarc volt, az unió kohéziója súlyosan meggyengült. A volt keleti tömb országaiban a kontinens nyugati felén érvényes politikai kultúra nem vagy csak csökevényesen létezik.
Orbán népszavazásnak nevezett hatalmi játéka esélyt ad a magyar választóknak arra, hogy bizonyítsák: értik Európa és Magyarország helyzetét és képesek felelősen eljárni. Európának most éppen ilyen felelős polgárokra van nagy szüksége.