A közép józan hangjára van szükség ahhoz, hogy a szélsőségek és a korrupt elitek helyett a politika egésze megújuljon Európában és Magyarországon.
Vége lett a feszült várakozásnak, mégsem lesz szélsőjobbos elnöke Ausztriának. Ám, aki úgy érzi, végre egy jó hír az vigyázzon, nehogy újabb pofonokba szaladjon bele a közeljövőben! Csak egy hajszálon múlott, hogy ne Norbert Hofernek hívják az osztrák köztársasági elnököt a következő hat évben.
Ausztria az Európai Unió egy újabb országa, amely szemmel láthatóan nem tud mit kezdeni a saját populistáival. A lista úgy tűnik folyamatosan bővül, hiszen Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Franciaország és Görögország után Ausztriát is felírhatjuk a tagok közé. És persze nem szabad megfeledkezni az Egyesült Államokról, amely egyelőre sem lenyelni, sem kiköpni nem tudja a republikánus elnökjelöltet, Donald Trumpot.
Mi lehet az oka annak, hogy a II. világháború óta még soha ennyi választó nem támogatott populista, radikális pártokat, mint napjainkban? És miért van az, hogy a közép pártjai választásról választásra dermedten nézik, mi történik velük?
A felszínen maradó válasz nyilvánvalón az, hogy a menekültválságra egész egyszerűen nincsenek mérsékelt megoldások, illetve rendkívül nehéz azok megfogalmazása. Ez az a téma, ahol csak a szélsőségesek nyerhetnek. Ezt látjuk az osztrák választás eredményén és ezért szerepelt olyan jól az Alternative für Deutschland a legutóbbi német tartományi választásokon. A mélyebb válasz azonban nem ilyen egyszerű...
A menekültkrízis mellett fel kell figyelni az átalakuló társadalmi szerkezetre is, amely azt eredményezi, hogy a baloldali pártok folyamatosan veszítik el a saját törzsszavazóikat, akik a populistákhoz vándorolnak. Hiszen a globalizáció hatása, az új technológiák bejövetele miatt ezek a szavazók egész egyszerűen félnek a munkahelyek elvesztésétől, a társadalmi-szociális lecsúszástól. Védelmet keresnek és el szeretnék hinni, hogy találnak is ebben a helyzetben a populistáknál.
És persze az osztrák választásnak vannak olyan tanulságai is, amelyek fontosak magyar szempontból: hogyan reagál egy társadalom, amely egyszerűen besokallt a több mint harminc év nagykoalíciótól és persze az ehhez kötődő masszív korrupciós esetektől. Elitcserét akartak, mert a jelenlegi politikai garnitúra hiteltelenné vált. A közép józan hangjára van szükség ahhoz, hogy a szélsőségek és a korrupt elitek helyett a politika egésze megújuljon Európában és Magyarországon egyaránt.