Tisztelt Polgármester Úr,
A második kerületi önkormányzat és a Budapest 2024 Kft. 2016. december 5-én lakossági fórumot tartott, melynek témája a Hármashatár-hegyre tervezett olimpiai mountainbike-pálya volt. Sajnálom, hogy polgármester úr nem tudott személyesen részt venni ezen az önkormányzati rendezvényen, amely rendkívül tanulságos volt.
A Hármashatár-hegy, pontosabban a vitorlázó repülőtér és környékének kálváriája már korábban elkezdődött. 2016 szeptember 28-án ugyanis a Fővárosi Közgyűlés – polgármester úr támogató szavazatával – arról döntött, hogy módosítják a budapesti olimpiai pályázat tervezett helyszíneit, és a mountainbike versenyeket a harmadik kerületből a második kerületbe helyezik át.
A Fővárosi Közgyűlés jegyzőkönyvéből kiderül: polgármester úr a helyszín módosítását úgy támogatta, hogy az áthelyezés tervéről előzetesen nem értesítették és a tervezetet sem látta. Tisztában vagyok azzal, hogy a kormány és a Fidesz támogatja a budapesti olimpia tervét. Az azonban mindenképpen elvárható egy kerületi polgármestertől, hogy a kormány és a Fidesz céljainak támogatása mellett a választóinak, a kerület lakosainak érdekeit is megfelelően képviselje.
A Fővárosi Közgyűlés szeptemberi döntését követő mindkét kerületi testületi ülésen szóba hoztam a hármashatár-hegyi tervek kérdését, és szorgalmaztam, hogy erről lakossági fórumot szükséges tartani. Ez ugyanis a minimum követelmény a kerület polgáraival, a környék lakosaival szemben, akiknek jó része ellenzi a tervek megvalósítását. Sajnálatos, hogy polgármester úr következetesen „műbalhénak” nevezte a hármashatár-hegyi projekt körül felvetődő, a környéken lakó választópolgárok aggodalmait tükröző kérdéseket.
Tapasztalva a polgárok jogos aggodalmait, és látva polgármester úr elutasító hozzáállását, a kerületi civil szervezetekkel együttműködve én is megkerestem a Budapest 2024 Kft. vezetőit és a Duna-Ipoly Nemzeti Park vezetését, hogy a témában mielőbb kerüljön sor lakossági fórumra.
Ezen előzmények ismeretében különösen meglepő volt számomra, hogy a december 5-én végre meghirdetett lakossági fórumra való meghívást mindössze két nappal az esemény előtt tették közzé a kerületi újságban, a Budai Polgárban. További megdöbbenésre ad alkalmat, hogy egy lakossági fórumot – mint azt polgármester úr bizonyára jól tudja – a kerületi SZMSZ szerint az esemény előtt legalább 20 nappal meg kell hirdetni, illetve a kerületi önkormányzati képviselőket arra meg kell hívni.
Kell-e mondanom a fentiek után, hogy nem kaptam meghívást a fórumra, és csak a véletlen szerencsének köszönhető, hogy értesültem az eseményről. Vajon nem az lenne-e mindannyiunk érdeke, hogy a kerület számára kiemelt jelentőséggel bíró ügyekről minél szélesebb részvevői körben, minél nagyobb nyilvánosság előtt essék szó? Nem erről szól-e valójában az önkormányzatiság?
A lakossági fórumon egyébként kiderült, hogy miért módosították a pályázati helyszínt. Megjegyzendő, hogy a hármashatár-hegyi helyszín egy természetvédelmi területhez nyúlna hozzá. A Budapest 2024 projekt egyik jelenlévő vezetője, Finta Sándor kérdésemre beismerte, hogy a helyszín-módosítás valódi indoka: „jobb drónfelvételek készíthetőek a második kerületben”! Polgármester úr előtt ez a „szempont” nyilván már korábban is ismert volt. Kérdéses, hogy vajon ennek a szempontnak az ismeretében szavazta-e meg a Fővárosi Közgyűlésben a helyszín módosítását? Végiggondolta-e, hogy ezzel az indokkal kell majd a környék lakói elé – akik egyben választópolgárok is – állnia?
A lakossági fórumon azonban más érdekes tények is kiderültek, többek között, hogy a projektgazda által használt térképeken hibásan szerepelnek a védett területek, illetve hogy nincsenek tisztában azzal milyen súlyú beavatkozást jelent egy bármilyen területen megvalósuló mountainbike-pálya kialakítása.
Csupa nyugtalanító kérdés és felvetés, amelyek egyikére sem érkezett megnyugtató válasz a lakossági fórumon szereplőktől.
Ezek után jogos a kérdés: polgármester úr a lakossági fórum tapasztalatai után is támogatja-e a budapesti olimpia megrendezését? Továbbra is támogatja-e, hogy a második kerületben, a Hármashatár-hegy mountainbike-versenyeknek adjon otthont? Továbbra is úgy kívánja-e tájékoztatni a kerület lakosait, hogy valójában nem tájékoztatja őket, illetve az utolsó pillanatban összehívott lakossági fórumokkal “pipálja ki” a kötelező feladatait?
Budapest, 2016. december 13.
Hajdu Nóra
az Együtt elnökségi tagja